Égő, viszkető foltok? Vörös hámló bőr? Furcsa vörös foltok az arcon, nyakon, kezen vagy bármelyik más testrészen? Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, több mint valószínű, hogy ekcémával vagy pikkelysömörrel (psoriasissal) állunk szemben.
Na de mi is a különbség a két bőrprobléma között és hogyan is lehet kezelni őket? Alábbi cikkünkben összefoglaltunk minden tudnivalót a két betegségről.
Látszólag alig lehet megkülönböztetni a két betegséget, azonban még is van néhány különbség köztük. Az ekcéma napjaink egyik leggyakoribb bőrbetegsége, számos ember találkozott már vele saját magán vagy egy közeli hozzátartozóján. A pikkelysömör ezzel ellentétben egy jóval ritkább formája a bőrbetegségeknek, a lakosság mindössze 2%-át érinti. Sajnos az orvostudomány jelen állása szerint, egyik betegségre sincs hivatalos gyógymód, azonban kis odafigyeléssel és a megfelelő kezelés megtalálásával, a tüneteket jelentősen csökkenteni lehet.
(A gyerekkori ekcémára az utolsó bekezdésben részletesen kitérünk.)
Ekcéma
Az ekcéma főként azokon a bőrterületeken jelenik meg, ahol vékonyabb a bőr, ilyen lehet például az ízületek környéke, a hajlatok, illetve ahol az erek közel a felszínhez futnak (kézfej).
Az ekcéma megjelenését tekintve lehet száraz, illetve nedves ekcémának hívni.
A száraz ekcéma sokszor hámlik, viszket és elpikkelyesedik. A megvastagodott bőr pedig berepedhet, ami sebeket vonz maga után.
A nedves ekcéma esetén a bőr megduzzad, fényessé válik. Ebben az esetben nem ritka a felhólyagosodás és az ödémásodás sem. Ilyenkor a szervezetünk a tisztulás érdekében nyirokfolyadékot termel, ami sajnos a seb gyógyulását akadályozza és fertőzéshez vezethet.
Ahhoz, hogy a keletkezett bőrsérülések, sebek nedvességtartalmának egyensúlyát megfelelő szinten tartsuk, elengedhetetlen a megfelelő kötszer. Gondoljunk csak bele, ha egy száraz ekcémát behintőporozunk. Vagy ha egy nedves, nyirokfolyadékkal teli ekcémára olyan krémet teszünk, amely még inkább bezsírozza azt. Ezek mind fokozzák a problémát. A megfelelő kötszer elengedhetetlen az optimális gyógyulás érdekében.
(A Smith&nephew termékcsalád Jelonet kötszere nem engedi kiszáradni a sebet (Száraz ekcéma), Cuticerin terméke pedig egy nedvszívó kötés, amely optimális lehet nedves ekcémára.)
Az ekcéma eredetét tekintve elkülöníthetünk kontakt ekcémát, illetve belső eredetű ekcémát.
Kontakt ekcéma
A kontakt ekcéma kialakulásának okát relatív könnyebb kikövetkeztetni. Ebben az esetben a kiváltó ok egy olyan, bőrrel közvetlenül érintkező anyag, amelyre a szervezetünk reagál. Ilyenkor a bőr alatti kötőszövet érzékenyebben reagál a külső terhelésre (allergén anyagra) és megpróbálja annak bejutását megakadályozni. A szervezet vagy a bőr megvastagadásával próbál védekezni (száraz ekcéma), vagy pedig a nagyobb mennyiségű folyadék termelésével próbálja „kimosni” a bőrbekerült anyagot. (nedves ekcéma)
Belső eredetű ekcéma
Akkor alakul ki az ekcémának e formálja, amikor a szervezetünkben a kiválasztó, illetve méregtelenítő funkciók nem működnek megfelelően. Amikor a szervezetünk már nem tud lebontani egy adott méreganyagot, megpróbálja azt a testünk bőrfelületén keresztül eltávolítani. Pórusaink azonban nem a méreganyagok eltávolítására lettek kitalálva, hanem a víz elpárologtatására, így ekcéma, vagy pattanás/akné jelenhet meg. Ilyenkor érdemes kísérletezni, melyik az a méreganyag, amelyet szervezetünk nem képes megfelelően lebontani.
Belső eredetű ekcéma konkrét okai: Allergia (gyógyszer, étel), vízhiány, belső gyulladás, hisztamin/nyirok terhelés, stressz.
Pikkelysömör
Habár sokan azt állítják, hogy a pikkelysömör a száraz ekcéma egy durvább fajtája, fontos tisztába lennünk azzal, hogy ebben az esetben kell, hogy legyen a szervezetünkben egy fertőzés, ami a kiváltó ok. Ez lehet egy vírus, vagy parazita, ami megterheli a szervezet kiválasztó rendszerét, így pikkelysömör esetén érdemes orvoshoz fordulni.
Hogyan állapíthatjuk meg, hogy nem ekcémával van dolgunk?
Az ekcémával ellentétben a pikkelysömör egy jóval körül határolhatóbb területen jelentkezik, konkrét határvonalakkal. Nyugalmi állapotában nem viszket, maximum, ha erőteljes gyulladás van jelen.
Sajnos amint már említettem ezt a problémát se tudja a mai orvostudomány megszüntetni, csak a tüneteket enyhíteni. Azonban, mivel a pikkelysömör egy komolyabb fertőzés is lehet, fontos, hogy kérjünk alapos kivizsgálást ez esetben. (Góckutatás, esetleg teljes laborvizsgálat)
Gyerekkor
Gyerekkorban gyakori az ekcéma megjelenése. Ebben az esetben szinte biztosan méregtelenítési probléma, allergia áll a háttérben. Fontos odafigyelnünk ebben a korban a megfelelő találkozásra és vízfogyasztásra. Nem is gondolnánk, de egy gyerekkori antibiotikumos kezelés is kiválthatja az ekcémára való hajlamot, hiszen ezek károsítják a bélflórát, így az emésztés működését is.
Csecsemőkorban megjelent ekcéma esetén mindig az édesanya táplálkozásában keresendő a probléma forrása. Ebben az esetben a háttérben az áll, hogy az édesanya fejlett emésztőrendszerének nem jelent problémát egy adott anyag megemésztése, azonban egy kisbaba emésztőrendszere nem elég fejlett még rá. Pl: tehéntej, k-betűs zöldségek, lencse, szőlő. Természetesen minden eset egyedi, így a kismamának kell kikísérletezni, mi is okozhatja a problémát.
Az ekcéma, illetve pikkelysömör tüneteinek kezelésére ajánljuk a Schülke termékcsalás Octenicare regeneráló krémjét, amely táplálja a hámosodó sebeket, és ápolja a kirepedezett és irritált bőrt.
A terméket megtalálja erre a linkre kattintva.