Házi praktikák az aknés, pattanásos bőrre

2019.12.20


Az akne egy meglehetősen gyakori gyulladásos bőrbetegség, ami fokozott faggyútermelődéssel jár, és a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a kamaszoknak okoz nehézséget.

 

Az akne akkor alakul ki, amikor a bőr pórusait az elhalt hámsejtek és a faggyúmirigy által termelt váladék (a faggyú) eltömíti, és baktériumok elszaporodnak azokban.Ez a bőrbetegség számtalan formában jelentkezhet jellemzően az arcon, a mellkason, a háton vagy a vállakon. Enyhébb esetben mitesszerek, súlyosabb esetben azonban gyulladt göbök és csomók (ciszták) hívhatják fel a figyelmet a problémára.

  Az akne lehetséges okaiHogy mitől lesz valakinek fokozottabb a faggyútermelése, az egyelőre nem teljesen tisztázott. Az akne kialakulásában genetikai tényezők, hormonális változások, belszervi betegségek valamint táplálkozási szokások és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak. Mit tegyünk?Nagyon fontos a pattanásos, aknés bőr megfelelő kezelése, hiszen az elhanyagolt akne nyomait akár egy életen át leszünk kénytelenek viselni.  Bár az akne enyhébb jelenségei, a mitesszerek többnyire még nem igényelnek bőrgyógyászati kezelést, csak gondos otthoni bőrápolást; ám gyulladt, gennyes hólyagok, illetve ciszták esetén már fontos, hogy bőrgyógyász szakember segítségét kérjük! A szakorvos minden estben feltérképezi, hogy állhatnak-e társbetegségek (pl. nőgyógyászati, fül-orr-gégészeti vagy fogászati problémák) a háttérben, majd ezt követően egyénre szabott terápiát határoz meg számunkra. Ilyenkor helyileg használható készítményeket (krémek, oldatok és gélek) írhat fel számunkra, súlyosabb esetben pedig akár szájon át szedhető gyógyszerekre (pl. antibiotikum) is szükségünk lehet. 9 házi praktika az akne ellen Nézzünk most át néhány otthoni házi praktikát, amellyel az enyhébb aknés tüneteket megelőzhetjük illetve a kialakult problémát kezelhetjük!

Naponta kétszer gyengéden tisztítsuk meg bőrünket a szennyeződésektől és az elhalt bőrsejtektől! Kerüljük az illatosított szappanokat és a túlságosan forró és nagyon hideg víz használatát. Ezek csak tovább rontják az aknés bőr állapotát.

Ne alkalmazzunk bőrradírt, ne dörzsöljük a bőrt mosdókendővel, törölközővel sem!

Kerüljük az erősen szárító, irritáló lemosókat, valamint a zsíros, olajos alapozók, krémek használatát, mert ezek a pórusok eltömődéséhez vezethetnek. A pattanásokkal folytatott küzdelemben a szalicilsavat, benzoil-peroxidot, ként vagy glikolsavat tartalmazó készítményeket válasszuk. Használjunk fertőtlenítő hatású, klórhexidint tartalmazó Octeniseptet, amely kúraszerűen - arclemosóként - alkalmazva elpusztítja a baktériumokat, csökkenti a kellemetlen tüneteket és segít a kialakult aknék kezelésében.  Használjunk vizesbázisú hidratálót bőrünkre! Ügyeljünk arra, hogy mindig tiszta kézzel nyúljunk az arcunkra használt készítményekhez! Praktikus, ha egy tiszta pálcával visszük fel a megfelelő helyre. Tartsuk tisztán arcápoló eszközeinket is! A sminkeléshez használt keféket, arcszivacsokat rendszeresen tisztítsuk meg vízzel és szappannal, hogy megakadályozzuk a baktériumok szaporodását! Használjunk cinket tartalmazó táplálék-kiegészítőt, a cink javíthatja az aknés bőr állapotát, mert kutatások szerint antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is bír. Kerüljük az olajos magvak fogyasztását!

opsite◊ post-op visible

opsite◊ post-op visible

Az OPSITE◊ POST-OP VISIBLE vízhatlan, baktériumzáró kötszer a seb láthatóságát biztosító méhsejtszerű nedvszívó sebpárnával. A seb gyógyulása a kötszer eltávolítása nélkül is megfigyelhető. A nem megfelelő gyógyulásra utaló jelek gyorsan felfedezhetők a seb láthatóságát biztosító kötésen keresztül.

További információ...
opsite◊ post-op visible