2025.03.10
Egy óvatlan mozdulat a metszőollóval, egy szúrós rózsatüske vagy egy éles ásó könnyen megsebezheti a bőrünket.
Ahogy a természet ébredezik, egyre több kertészkedni vágyó ember kapja elő a kerti szerszámait, hogy rendbe tegye a virágágyásokat, megmetssze a bokrokat és előkészítse a talajt az új növények számára.
A kerti munka azonban nemcsak pihentető és hasznos tevékenység, hanem kisebb-nagyobb sérülésekkel is járhat! Adunk néhány tanácsot, hogyan érdemes előre felkészülni – nemcsak a kerti munkára, hanem a biztonságra is!
Persze a kertészkedés örömteli időtöltés, de nem árt, ha néhány óvintézkedést betartunk, hogy elkerüljük a kisebb baleseteket.
Az egyik legfontosabb szabály, hogy mindig viseljünk megfelelő védőfelszerelést!
Egy jó minőségű, vastag kerti kesztyű a kezeinket nemcsak a szúrós növényektől óvja, hanem a talajban rejtőző éles tárgyaktól is. A hosszú ujjú ruházat hasonló védelmet nyújthat a karcolások ellen, főleg akkor, ha tüskés bokrok között dolgozunk.
Talán nem is feltétlenül gondolnánk rá, de eszközeink állapota is kulcsfontosságú! A rozsdás, életlen metszőollók és kerti szerszámok nemcsak nehezítik a munkát, hanem nagyobb eséllyel okoznak sérülést is.
Érdemes rendszeresen tisztítani és élezni a kerti eszközöket, valamint minden használat után eltávolítani róluk a földet és a növényi maradványokat.
A sérülések másik gyakori oka a figyelmetlenség. A legjobb, ha minden mozdulatot tudatosan végzünk, és nem kapkodunk – a kertészkedés nem versenyfutás – élvezzük ki a napsütést és az enyhe tavaszi időt!
Még a legóvatosabb kertészek is találkozhatnak kisebb sérülésekkel. Egy véletlen vágás a metszőollóval vagy éppen egy szálka az ujjunkban mindenképpen gyors és hatékony kezelést igényel, hogy elkerüljük a fertőzéseket.
Az első lépés mindig a seb megtisztítása. Egy friss vágást vagy horzsolást érdemes azonnal langyos vízzel lemosni, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket. Ha szálka ment a bőrünkbe, egy fertőtlenített csipesz segítségével óvatosan húzzuk ki.
Ezt követően fontos a seb fertőtlenítése.
Sokan alkoholt vagy jódot használnak, de ezek csíphetnek és kiszáríthatják a bőrt. Sokkal jobb választás egy alkoholmentes fertőtlenítő oldat, amely hatékony a baktériumok, vírusok és gombák széles skálája ellen, ugyanakkor kíméletes a bőrhöz. Ehhez jó szívvel ajánljuk az octenisept® sebgélt, amely sem alkoholt, sem jódot nem tartalmaz!
Ha a sérülés olyan helyen van, ahol könnyen szennyeződhet – például a kezünkön vagy a lábszárunkon –, érdemes ragtapasszal vagy modern kötszerrel lefedni, hogy megakadályozzuk a elfertőződést.
Ha bőrpír, duzzanat vagy váladékozás jelentkezik, mindenképpen forduljunk orvoshoz – ne halogassuk!
A kertészkedés közben szerzett kisebb sérülések kezelésére mindig érdemes tartani otthon egy hatékony fertőtlenítőszert, amely nem csíp, mégis megbízhatóan elpusztítja a sebben lévő kórokozókat.
Az octenisept® külsőleges oldat tökéletes választás lehet ilyen esetekre, hiszen alkoholmentes, nem csíp, kíméletes a bőrhöz, mégis hatékony a baktériumok, gombák és vírusok széles skálája ellen. Közvetlenül a sebbe is fújhatjuk, így gyors és egyszerű a használata. Ideális kisebb vágások, horzsolások és szúrások kezelésére, de komoly sérülések esetén is alkalmazható, vagyis tökéletes társunk lehet a tavaszi kerti munkálatok során!
Ha tavasszal belevágunk a kertészkedésbe, ne csak a növények gondozására, hanem a hatékony sebkezelésre is készüljünk fel!
Egy jól felszerelt elsősegélycsomag, benne az octenisept® külsőleges oldattal megkönnyíti a sérülések ellátását, hogy zavartalanul élvezhessük a szabadban töltött tavaszi időt!
Az Octenisept fertőtlenítő oldat, amely hatóanyagként fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkező oktenidin‑dihidrokloridot és fenoxietanolt tartalmaz. Az Octeniseptet alkalmazhatja a sebkezelés támogatására, illetve a sebgyógyulás elősegítésére irányuló ismételt, rövid távú fertőtlenítésre és az ujjközi gombás fertőzés ismételt, rövid távú támogató kezelésére. Az Octenisept életkori korlátozás nélkül mind gyermekeknél, mind felnőtteknél alkalmazható.
További információ...