2024.04.03
Őrizzük meg az egészségünket!
Itt a tavasz, éledezik a természet, és egyre többet mozdulunk ki, végzünk szabadtéri tevékenységeket. Éppen ezért ebben az időszakban is fokozottan érdemes odafigyelni az egészség megőrzésére, a megfelelő vitaminpótlásra, hogy a betegségeket elkerüljük és immunrendszerünket felkészítsük a kihívásokra. Az alábbiakban összegeztük, milyen vitaminokat érdemes leginkább szedni!
B-vitaminok
Tavasszal fontos a B-vitaminok (együttesen B-komplex) szervezetbe juttatása, hiszen különböző típusai számos feladatot látnak el az emberi szervezetben. A B-vitaminok összességében nélkülözhetetlenek az energiaszint fenntartásához és az immunrendszer megerősítéséhez, a szív védelméhez, valamint a haj, bőr, köröm épségének megőrzéséhez. A B1-, B2- és B3-vitamin például segíti felszabadítani az energiát az elfogyasztott táplálékból, valamint hozzájárul az idegrendszer egészségének megőrzéséhez. Mivel tavasszal többet tartózkodunk kint a napon, így ezek a vitaminok különösen hasznosak, hiszen segítenek megvédeni a bőrt a nap okozta károsodástól. Arról is meg kell győződni, hogy a megfelelő mennyiségű vitamint juttassuk be a szervezetbe, mert ezek közül a vitaminok közül több elveszik az izzadással.
D-vitamin
A legtöbb ember úgy ismeri a D-vitamint, mint azt a vitamint, amit a napsütéssel nyerünk el. Ugyanakkor számos táplálék segítségével tudjuk növelni a D-vitamin szintjét (halak, máj, tojás, gomba). A D-vitamin hozzájárul az egészséges csontok, izmok megőrzéséhez és a fogak épségének javításához. Bár tavasszal több a napfény mint a téli időszakban, mégis előfordulhat, hogy nem kap a szervezet elegendő napsütést a D-vitamin termeléséhez. Ekkor jól jöhet, ha étrendkiegészítőként szedünk plusz D-vitamint, ám figyelni kell arra, hogy ne vigyük túlzásba. A D-vitamin rendszeres szedése mérsékli a fertőzéseket és csökkenti a gyulladást, nem mellesleg pedig hozzájárul immunrendszerünk ellenállóbbá tételéhez.
C-vitamin
Ez a vitamin segít a fertőzések és a betegségek elleni védekezésben, és döntő szerepet játszik az immunrendszer erősítésében. Támogatja a kollagéntermelést, amely fontos az egészséges bőr, csontok és ízületek számára, valamint segíti a vas megfelelő felszívódását. Tavasszal érdemes tehát C-vitaminban gazdag élelmiszereket magunkhoz venni, például édes piros paprikát, brokkolit, karfiolt, káposztát, sárgarépát, céklát, spenótot, édesburgonyát. Gyümölcsök közül a narancs, körte, szőlő, áfonya, kivi, grapefruit rendelkezik magasabb C-vitamin tartalommal. Mivel a szervezet önmagában nem tudja előállítani, bevitele különösen fontos.
A-vitamin
Az A-vitamin erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek támogatják az immunrendszer és a szervek funkcióit. A bőr egészségét a napsütéssel való érintkezés után is megőrzi azáltal, hogy elősegíti a helyreállítást. Így a napfényes órák számának növekedésével ennek a vitaminnak a bevitele is hasznos lehet. A-vitamint tartalmaz a sárgarépa, a tej és tejtermékek, tengeri halak, tojássárgája.
Amennyiben bizonytalanok lennénk, hogy milyen vitamint és mekkora adagban érdemes szedni, kérdezzük meg kezelőorvosunkat.
Az Octenisept fertőtlenítő oldat, amely hatóanyagként fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkező oktenidin‑dihidrokloridot és fenoxietanolt tartalmaz. Az Octeniseptet alkalmazhatja a sebkezelés támogatására, illetve a sebgyógyulás elősegítésére irányuló ismételt, rövid távú fertőtlenítésre és az ujjközi gombás fertőzés ismételt, rövid távú támogató kezelésére. Az Octenisept életkori korlátozás nélkül mind gyermekeknél, mind felnőtteknél alkalmazható.
További információ...