2026.04.28
Aggódsz, ha a gyerkőc túl magasra mászik a mászókán, vagy túl gyorsan száguld a biciklivel? Elmondjuk, miért fontos a szabad, kötöttségektől mentes játék, és mindeközben hogyan őrizzük meg a nyugalmunkat szülőként.
Itt a jó idő, ami egyet jelent a kerti játékokkal, a gördeszkázással és a nagy bicajozásokkal. Szülőként azonban gyakran egyfajta belső feszültséggel nézzük ezeket a kalandokat: „Csak le ne essen!”, „Csak össze ne törje magát!”. Bár az óvatosság természetes, fontos látni, hogy a gyerekek a kisebb eséseken és próbálkozásokon keresztül tapasztalják meg saját határaikat és fejlesztik mozgáskoordinációjukat. A szabadtéri játékokhoz csak biztonságos háttérre és nem korlátokra van szükség.
A legnagyobb hiba, ha a féltés miatt minden kockázatosnak tűnő mozgástól eltiltjuk a gyereket. A „vigyázz, mert leesel” helyett próbáljunk meg inkább támogatóan jelen lenni. Ha a gyerek megtapasztalja, hogyan kell egyensúlyozni vagy miként kell tompítani egy esetleges esést, azzal nemcsak fizikai ügyességet, hanem önbizalmat is szerez. Gondolkodjunk apróbb, de még nem veszélyes kihívásokban: engedjük, hogy egyedül másszon fel a játszótéri csúszda létráján, vagy próbáljon ki egy új trükköt a gördeszkával. Ezek a pillanatok építik a kitartását, és megtanítják, hogy a hibázás nem kudarc, hanem a tanulási folyamat része. Ám az, hogy teret hagyunk a gyerkőcnek a játék közbeni tapasztalásra, nem jelenti azt, hogy nem ügyelünk kellőképpen a biztonságra. Például szükség esetén adjunk rá megfelelő felszerelést (bukósisakot, könyökvédőt), ügyeljünk arra, hogy az adott környezet gyerekbarát helyszín legyen (autóktól, forgalomtól mentes).

Egy esés a focipályán vagy egy lehorzsolt térd a játszótéren a kaland velejárói. Fontos, hogy ilyenkor ne a pánikot válasszuk, hanem a gyors és hatékony megoldást. lyen helyzetben jól jön, ha van nálunk valami, ami fertőtlenítéssel támogatja a sebkezelést. Az octenisept® külsőleges oldat seb – bőr – és nyálkahártya fertőtlenítő kórokozók széles skálájával szemben hatékony, így megfelelő választás az ilyen jellegű sérülések fertőtlenítésére. 50 ml-es kiszerelése könnyedén elfér minden táskában. Az octenisept® sebgél pedig nedvesíti a sebet és védi a felülfertőződéstől, így elősegíti a seb természetes gyógyulási folyamatát. Egy octenisept®-tel történő fertőtlenítés után vékony rétegben kenjük be a „harci sérülést” octenisept® sebgéllel. Szükség esetén fedjük másodlagos fedőkötéssel, például egy ragtapasszal. Ez után pedig folytatódhat a játék.
A sport nem csak a mozgásról szól, hanem a közösen megélt sikerekről is. Az egész család számára felemelő élmény, ha a gyerkőc a focimeccsen először rúg gólt, vagy egyedül indul el a biciklin. Ráadásul ha szülőként mi is bevonódunk a játékba, akkor a közös mozgás során megtanulhatják tőlünk a türelmet, sportszerűséget, illetve azt is, hogyan kezeljük éretten a sérüléseket.

A tavaszi szezon a felfedezésről és a mozgásról szól. Ne hagyjuk, hogy a félelem gátat szabjon az élményeknek. Nem az a cél, hogy a gyerek csalódottan, szorongva térjen haza a rosszul sikerült játék után, hanem az, hogy vidáman, pozitív élményekkel feltöltve távozzon a játszótérről vagy a focipályáról. Minél több inger éri őket a szabadban, annál kiegyensúlyozottabbak lesznek a hétköznapokban is. Legyen a mottónk: kevesebb aggodalom, több közös kaland!
Az octenisept® sebgél alkalmazható akut sebekre (pl.: horzsolások, vágások) és enyhe égésekre, napégésre és viszketésre. A sebek optimális gyógyulásához elegendő nedvességre van szükség, mivel a gyógyulási folyamat során a bőrsejteknek osztódniuk és vándorolniuk kell. Az octenisept® sebgél összetétele miatt optimálisan nedvesen tartja a sebet és védőréteget képez a baktériumokkal szemben.
További információ...